domowy projekt biura
30 listopada 2017

W biurze, jak w domu… czyli nowe trendy w aranżacji biur

Praca staje się coraz bardziej istotną częścią naszego życia, o czym deklaruje mnóstwo osób, które na pierwszym miejscu stawiają rozwój kariery zawodowej. Istotne jest więc, by stworzyć sobie miejsce do pracy, w którym nasza wydajność jak najbardziej wzrasta. Temat ten został podjęty przez projektantów wnętrz, którzy zaproponowali oryginalne rozwiązanie, dzięki któremu biuro przestaje przypominać bezduszne miejsce do pracy, a bardziej staje się namiastką naszego własnego domu.

Stara szkoła projektowania biur mówi, że tak naprawdę potrzebne są dwa elementy, by można było wykonywać swoją pracę. Mowa oczywiście o wygodnym fotelu biurowym i biurku. Choć z teoretycznego punktu widzenia nie jest to błędne, to dzisiaj pracodawcy dbają o znacznie więcej, by pracownik czuł się w biurze lepiej. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu będzie przychodził do pracy z lepszym nastawieniem, co przełoży się na wyższy standard obsługi klienta i bardziej sumienne wykonywanie swoich obowiązków.

Jak zaprojektować otwartą przestrzeń w biurze?

Szczególnie przełomowym momentem było zaproponowanie tzw. open space, czyli otwartej przestrzeni biurowej, w której zespół nawet kilkunastu osób może wspólnie pracować nad jakimś projektem. Co najlepsze, nie oznacza to wcale ustawienia wielkiego stołu konferencyjnego i stworzenia poważnej, biznesowej atmosfery. Wręcz przeciwnie! Coraz częściej taka przestrzeń dla pracowników wyposażona jest w hamaki, huśtawki czy wygodne pufy, a nawet stoły bilardowe. Chodzi o stworzenie przestrzeni, w której można rzucać pomysły bez ograniczeń i uwalniać swoją kreatywność. Dzięki temu praca staje się znacznie przyjemniejsza, niż siedzenie przez osiem godzin przy biurku.

Projektując wystrój biura, dużą wagę przykłada się do ciszy. Jest ona bowiem niezbędna, by wspomagać głęboką koncentrację. Ta z kolei jest kluczowa do rozwiązywania trudnych problemów czy opracowywania przełomowych pomysłów. Warto więc zadbać o biuro, które oprócz otwartej przestrzeni posiada zamknięty kącik, w którym pracownik może odciąć się od całego otoczenia. Może być to przytulne biuro oddzielone ściankami wygłuszającymi, albo nawet kącik muzyczny w którym znajduje się wygodny zestaw wypoczynkowy z słuchawkami, z których leci relaksująca muzyka. Pomysłów jest mnóstwo, a każdy z nich ma na celu stworzenie przestrzeni biurowej, która jest naprawdę przyjazna dla pracownika.

Biuro, w którym stawia się na rozmowę

otwarta przestrzeń biurowaNowością w urządzaniu biura jest także wydzielanie przestrzeni kuchennej, w której pracownicy mogą przygotować sobie ciepły posiłek czy zaparzyć kawę. Ciekawe jest jednak, jaki przybiera ona wygląd. Coraz rzadziej spotyka się skromne, małe aneksy kuchenne. Zamiast tego przestrzeń ta bardziej przypomina małą kawiarenkę lub pub i nastawiona jest na kontakty międzyludzkie. Łatwo się domyślić, że taki wystrój biura ma zachęcić pracowników do rozmów nie tylko na tematy biznesowe, ale również prywatne. To pozwala zacieśnić więzy i doprowadzić do wzajemnego zrozumienia. W ten sposób buduje się zgrany zespół, który staje się o wiele bardziej skuteczny.

Niektóre informacje z zakresu urządzania biura mogą stanowić dla ciebie szok, jednak fakt, że decyduje się na nie coraz więcej dużych przedsiębiorstw, oznacza, że ta technika naprawdę działa. Najwyższy czas pomyśleć o reorganizacji biura firmowego i uczynić z niego małe mieszkanie, w którym poczujesz się jak we własnym domu.