nowoczesne akcenty do kuchni

5 nowoczesnych akcentów, które odmienią twoją kuchnię

Dzisiejszy artykuł dedykujemy wszystkim, którzy lubią styl nowoczesny. Często otrzymuję wiadomości, że urządzenie kuchni w nowoczesny sposób jest nie lada wyzwaniem, kiedy sklepy meblowe oferują przede wszystkim tradycyjne, drewniane meble kuchenne, które z nowoczesnością niewiele mają wspólnego. Fakt, trzeba się nieco poświęcić, by osiągnąć zadowalający efekt, jednak wystarczą do tego chęci i odrobina determinacji. Aby ułatwić wam to zadanie i dać swego rodzaju listę startową, dzięki której od razu zabierzecie się za urządzanie swojej kuchni, przygotowałam 5 sprawdzonych trików, które powstały właśnie z myślą o nowoczesnej kuchni.

  1. Dwukolorowe, kontrastowe meble kuchenne

Świetnym pomysłem jest podzielenie kuchni na część dolną i górną, które różnią się od siebie kolorystyką. W praktyce jest to bardzo proste do zrealizowania, ponieważ wystarczy wykorzystać szafki i kredensy, które tworzą dolną część oraz zawieszane półki, które składają się na część górną. Teraz wystarczy dopilnować, by z zewnątrz przybierały odpowiednie, kontrastowe kolory. Może to być tradycyjna czerń i biel, może to być biel zestawiona z szafirowym czy też pomarańcz z szarością. Jest kilka kolejnych par kolorów charakterystycznych dla stylu nowoczesnego, więc wystarczy wybrać ten, który wam najbardziej odpowiada i zamówić meble kuchenne spełniające ten warunek. Osobiście dodam tylko, że choć nie jest to jakaś żelazna zasada, to zalecam biały kolor umieścić w górnej części mebli kuchennych. Rozjaśni to wnętrze i nada mu lekkości, z kolei umieszczanie intensywnych kolorów na wysokości oczu da poczucie ciężaru i przytłoczenia.

  1. Delikatne, punktowe oświetlenie mebli kuchennych

Oświetlenie mebli kuchennych to prawdopodobnie najprostsza, a zarazem najpotężniejsza broń w rękach dobrego projektanta. Potencjał, jaki kryje się w tym zabiegu, jest praktycznie niezmierzony. Jeśli nie wierzysz, porównaj sobie wizualizacje kuchni wyposażonych w oświetlenie i tych, które go nie posiadają. Od razu zauważysz, że kuchnia z delikatnym oświetleniem sprawia wrażenie bardziej nowoczesnej. Najlepiej sprawdzą się tutaj małe, okrągłe halogeny o zimnej temperaturze barwnej. Można je przytwierdzić o dołu górnych szafek lub zdecydować się na oświetlenie zamontowane na kątownikach, rzucające światło pod lekkim kątem na blat. Jako, że działa ono na małych diodach ledowych, nie pobiera dużo prądu, a mimo to daje światło pozwalające na korzystanie z kuchni w nocy.

  1. Designerskie ozdoby użytkowe

Jest kilka sklepów oferujących wyposażenie domu, w których można znaleźć prawdziwe perełki, jeśli chodzi o ozdoby do kuchni. Ja osobiście doradzam, by wybierać ozdoby użytkowe, czyli takie, które naprawdę się przydają w kuchni. Nie ma bowiem sensu zagracać tego pomieszczenia zbędnymi dekoracjami, które nie wnoszą nic wartościowego. Żeby nie być gołosłowną – możesz poszukać magnesowych uchwytów na noże w kształcie kwiatu, które mocuje się nad blatem albo pięknej, wiklinowej półeczki zawieszanej na ścianie, która służy do przechowywania wina. Naprawdę łatwo znaleźć designerskie ozdoby, które pasują jak ulał do kuchni nowoczesnej.

  1. Mini jadalnia inspirowana restauracją

jak urządzić jadalnięTen punkt jest dla mnie zdecydowanie najbardziej fascynujący i staram się go proponować wszystkim klientom, którzy zamawiają u mnie projekt nowoczesnej kuchni. Wystarczy odpowiednio duże pomieszczenie, by do kuchni wprowadzić mini jadalnię w postaci stolika, który może również służyć jako miejsce spotkań. Co jednak najlepsze, zawsze nad tym stolikiem montuję lampy w formie delikatnych żarówek zwisających z sufitu na długich kablach. To fenomenalne rozwiązanie, które stosowane jest często w luksusowych restauracjach. Gwarantuję, że zastosowanie się do tego punktu uczyni kuchnię wyjątkowo nowoczesnym miejscem.

  1. Spójne AGD do kuchni

Ostatnią sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, urządzając nowoczesną kuchnię, jest to, jakie sprzęty AGD wybieramy. Dokładniej mam tutaj na myśli lodówkę, piekarnik czy zmywarkę do naczyń. Chodzi o to, by zdecydować się na urządzenia w tym samym kolorze. Pod kątem nowoczesności warto wybrać głęboką szarość, która na metalicznej powierzchni będzie się fenomenalnie błyszczeć w blasku kuchennego oświetlenia. W zależności od koloru mebli kuchennych, można tę barwę odpowiednio rozjaśnić czy przyciemnić. To, czego jednak należy unikać, to kupowanie AGD różnych modeli, które nie pasują do siebie kolorystycznie. Ludzkie oko szybko wyłapie tę nieprawidłowość i da do zrozumienia, że wystrój kuchni jest niespójny.

Mam nadzieję, że dysponując tą krótką listą cech wyróżniających nowoczesną kuchnię, łatwiej będzie wam wybrać stosowne meble kuchenne i dodatki, które pozwolą wam uzyskać efekt, którego poszukujecie. Na koniec udzielę jeszcze jednej rady. Często spotykam się, że osoby samodzielnie urządzające kuchnię, przesadzają na pewnym etapie z ilością kolorów i dekoracji. Nowoczesny styl czerpie z minimalizmu, więc to całkowicie psuje całą koncepcję. Zachęcam jeszcze przed rozpoczęciem urządzania kuchni do wybrania palety kolorów, poza którą obiecacie sobie nigdy nie wyjść, nawet jeśli coś rzuci wam się w oczy sklepie meblowym.