zasady urządzania salonu
26 listopada 2017

Kluczowe zasady prawidłowego urządzania salonu

Choć w sztuce aranżacji wnętrz rzadko kiedy coś jest podane jak na tacy, to w przypadku urządzania salonu, możemy wyróżnić pewne fundamentalne zasady, których należy przestrzegać, jeśli chce się to zrobić dobrze. Bez zbędnego przedłużania, zaprezentuję je w tym artykule.

Po pierwsze, równowaga. Wyjątkowo jednak nie będziemy się skupiać na kolorach, a na meblach do salonu. Weźmy pod uwagę ich ciężar i postarajmy się je równomiernie rozłożyć w całym pomieszczeniu. Jeśli na jednej stronie znajduje się duża, dębowa komoda, to zamiast stawiać obok niej mały stolik czy pufę, przenieśmy je na drugą stronę. Dzięki temu salon będzie się wydawał zrównoważony.

Oświetlenie salonu jest szczególnie istotne, ponieważ musimy mieć nad nim pełną kontrolę. Gdy czytamy książkę, powinno zapewnić jasność bezpieczną dla naszego wzroku, a gdy oglądamy film, powinno tworzyć zaledwie unikalny klimat. Warto więc zadbać o dużą ilość lamp na różnych wysokościach, by w ten sposób kontrolować, z której strony będzie padać światło i o jakim natężeniu.

Wiele osób zapomina o ustaleniu wyraźnego centrum pomieszczenia, a przecież to podstawowa zasada przy projektowaniu wnętrz. Od ciebie zależy, czy tym punktem będzie obudowany kamieniem naturalnym kominek, czy może designerski, piękny stół. Ważne, by odpowiednio zaakcentować to miejsce i sprawić, że będzie się rzucać w oczy i nic nie będzie odwracać od niego uwagi.

Wreszcie ostatnia sprawa dotyczy tego, by salon był dobrze zaprojektowany pod kątem przestrzeni do rozmawiania. Przemyśl dwa razy, gdzie postawisz meble służące do siedzenia. Umieść je w takim miejscu, by można było swobodnie prowadzić rozmowy ze znajomymi, bez wychylania się czy krzyczenia z drugiego końca stołu.