blogi o projektowaniu wnętrz

Sprawdzone źródła, z których można czerpać inspirację na wystrój wnętrz

Nie ma ani jednego projektanta, który brałby pomysły na wnętrza wyłącznie z własnej głowy. Wszystko jest bowiem odzwierciedleniem tego, co gdzieś zobaczyliśmy. Czasami inspiracją może być krajobraz, innym razem widok wnętrza podpatrzonego na przykład na wakacjach. Dochodzimy więc do wniosku, że każdy ma prawo, a wręcz powinien inspirować się różnymi przykładami, zanim przystąpi do tworzenia wystroju salonu, sypialni czy kuchni. Skoro to takie oczywiste, czas przejść do praktyki, czyli tego, gdzie właściwie szukać ciekawych pomysłów. W tym artykule wyróżnimy kilka najważniejszych źródeł, które będą dla ciebie cenną dawką oryginalnych rozwiązań do mieszkania.

Wnętrza z czasopism branżowych

Naturalnym odruchem jest sięgnięcie po pisma branżowe, które zawierają wiele stron poświęconych wizualizacji wystroju poszczególnych pokojów. Takie czasopisma zwykle wydawane są co trzy miesiące, czasami częściej. Zaleta jest taka, że otrzymujemy inspiracje na czasie. Redaktorzy dbają bowiem o to, by w najnowszych numerach gazet dla projektantów wnętrz pojawiały się pomysły na podstawie modnych kolorów, dekoracji czy dodatków stosowanych obecnie w budownictwie. To odróżnia inne źródła, w których stare projekty zwykle wymieszane są z tymi najnowszymi.

czasopisma wnętrzarskieKolejne miejsce, w którym napełnimy swoją głowę dziesiątkami ciekawych i zaskakujących rozwiązań, to sklepy meblowe. Dla wielu projektantów może się to wydać mało oczywiste, jednak sklepy oferują nam gotowy wystrój mieszkania, pokazując jakiego koloru meble wybrać, jak je rozmieścić w pomieszczeniu i które dodatki wybrać, by cały wystrój do siebie ładnie pasował. Pracownicy sklepów dbają o to, by regularnie zmieniać wystawy, szczególnie gdy wchodzi do sprzedaży nowa kolekcja mebli. Można więc śmiało kilka razy w roku odwiedzić największe sklepy meblowe i upewnić się, na co w danym momencie powinien zwrócić uwagę dobry projektant wnętrz, a co jest zwyczajnie niemodne.

Wystrój zaczerpnięty z internetu

Na sam koniec zostawiliśmy źródło, które wielu projektantom przychodzi jako pierwsze do głowy, czyli oczywiście internet. Jest on nieporównywalnie większym źródłem inspiracji, bo mamy do dyspozycji praktycznie nieograniczoną liczbę stron internetowych pasujących do tematyki wystroju wnętrz. Powinniśmy zwrócić uwagę na blogi branżowe, które dostarczą nam fachowej wiedzy na temat projektowania wnętrz. Równie dobrym pomysłem jest dołączenie do grup tematycznych zrzeszających osoby zainteresowane aranżacją wnętrz. Wciąż działają także fora internetowe, na których pojawiają się ciekawe pomysły na dodatki do salonu czy meble do sypialni.

Szczególnie polecamy kilka portali internetowych, które ostatnio stają się świetnym narzędziem w rękach projektantów, ponieważ pozwalają na wychwytywanie trendów zagranicznych, zanim jeszcze zostaną zauważone w polskiej branży. Mowa na przykład o serwisie Pinterest i Instagram. Wystarczy posługiwać się tagami w poszukiwaniu zdjęć dotyczących dekoracji wnętrz, by trafić na najpopularniejsze inspiracje. Istnieje również możliwość założenia konta i śledzenia tych tematów, więc będziemy otrzymywać powiadomienia o najciekawszych zdjęciach na maila, dzięki czemu nie ominą nas żadne ważne trendy w świecie projektowania wnętrz.