białe meble kuchenne

Kuchnia, w której zawsze panuje świeżość

Atmosfera świeżości i orzeźwienia nigdzie nie pasuje tak bardzo, jak do kuchni. To właśnie miejsce, w którym chcemy czuć się rześko, szczególnie gdy dodatkowo spożywamy tam posiłki. Niestety nie mogę zapewnić, że wszystkie składniki zawsze będą świeże, ale mogę powiedzieć, jak urządzić kuchnię, by podkreślała ten właśnie nastrój. Wszystko sprowadza się bowiem do zastosowania odpowiedniej kolorystyki oraz trzymania się kilku prostych zasad, którymi cechuje się orzeźwiający wystrój wnętrz.

Zacznijmy od podstaw, czyli jakie kolory kojarzą nam się ze świeżością. W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie musimy udać się do Matki Natury, która radzi sobie z tym doskonale. Soczysta limonka, cierpka cytryna czy świeży grejpfrut – to owoce, które pierwsze przychodzą na myśl, gdy myślimy o orzeźwieniu. Wiesz już, że wykorzystanie zieleni, żółtego i pomarańczowego będzie strzałem w dziesiątkę. Generalnie warto skupić się na zimnych barwach, które właśnie mają świeży charakter, takich jak turkus czy nawet jasny fiolet.

Orzeźwiająca biel w wystroju kuchni

jasny wystrój kuchniNic nie podkreśla atmosfery orzeźwienia tak, jak biel. Postarajmy się więc, by w kuchni jej nie zabrakło. Możemy na przykład zdecydować się na białe meble kuchenne, lub białą posadzkę, które będzie świetnie komponować się z zielonymi czy pomarańczowymi akcentami. Zadbajmy również o odpowiednią ilość światła. Jeśli to możliwe, zrezygnujmy z rolet, które ograniczają nasłonecznienie w kuchni. Warto także zdecydować się na oświetlenie ledowe o zimnej temperaturze, które sprawi że w kuchni będziemy czuć się świeżo nawet po zmroku.

Dla wzmocnienia przekazu przygotowałam dwie sprawdzone porady, które sprawią że kuchnia stanie się ciekawsza i nabierze charakteru. Pierwsza polega na położeniu fototapety z wizerunkiem czegoś świeżego, jak na przykład rozciętej na wpół limonki czy soku z cytryny wyciskanego wprost do szklanki. Obecnie można zamówić fototapety na podstawie dowolnego zdjęcia, więc warto zdecydować się na położenie jej na przykład w przestrzeni między blatem a półkami górnymi. Druga porada to wprowadzenie do kuchni świeżych kwiatów wraz z odświeżaczami powietrza. W ten sposób uzyskamy świeży wystrój kuchni, który będzie oddziaływał na wszystkie nasze najważniejsze zmysły: wzrok, powonienie i dotyk.