jak zostać projektantem wnętrz

Czy nadajesz się na projektanta wnętrz?

Projektowanie wnętrz jako dziedzina, która w ostatnich latach rozwijała się nadzwyczaj prężnie, zyskała sobie grono zwolenników. Pojawiło się wiele osób, które postanowiły zmienić branżę i zostać projektantem. Zapewne skusiła ich wizja pracy przynoszącej przyjemność oraz możliwość realizowania się na płaszczyźnie artystycznej. Jeśli również chodzi ci po głowie myśl odbycia kursu na projektanta wnętrz, świetnie trafiłaś. W tym artykule dowiesz się, jak upewnić się, że jest to dobra decyzja.

Przede wszystkim musisz mieć całkowitą pewność, że to zawód odpowiedni dla ciebie. Nie ma bowiem nic gorszego, niż chwilowy zapał, który później kończy się pozostaniem w zawodzie, z którego nie czerpie się żadnej przyjemności. Najprostszym sposobem na określenie, czy projektowanie wnętrz jest tą jedyną rzeczą, której chcesz się poświęcić, jest stwierdzenie, czy byłabyś gotowa robić to za darmo. Jeśli tak, to znaczy, że wypalenie zawodowe ci nie grozi i że każdy projekt wnętrza będzie stanowił dla ciebie ekscytującą przygodę.

Cechy, które powinien posiadać dobry projektant

Osobiście uważam, że istnieją trzy główne cechy, które wyróżniają dobrego projektanta. Pierwsze dwie są absolutnie niezbędne, bo bez nich nie ma mowy o tworzeniu ciekawych, ładnych projektów, zaś trzecia cecha jest wielką zaletą, która pozwala na tworzenie czegoś wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju.

  • Kreatywność

W tym zawodzie to absolutna podstawa. Nie ma bowiem sprawdzonych przepisów i gotowych wzorców. Każde mieszkanie to zupełnie inna historia, inne kolory i inni ludzie. Trzeba wykazać się ogromną dozą kreatywności, by stworzyć projekt wnętrza, który będzie spełniał oczekiwania takich klientów.

  • Zmysł kolorystyczny

cechy dobrego projektantaNawet najbardziej pomysłowy projektant, który nie ma wyczucia kolorystycznego, nie poradzi sobie w tej branży. Trzeba wiedzieć, jakie palety barw łączyć ze sobą, by uzyskać ładny, zrównoważony efekt. W innym wypadku można stworzyć wystrój chaotyczny, pozbawiony ładu i składu.

  • Odwaga

Może się to wydać dosyć zaskakujące, ale odważni projektanci dyktują nowe trendy i przełamują schematy. Dlaczego tworzenie takich projektów wymaga odwagi? Ponieważ wszystko, co nowe i dotychczas niespotykane, zwykle na początku spotyka się z krytyką. Dopiero później zostaje docenione, by wreszcie stać się wzorem dla całej branży. To właśnie w rękach odważnych projektantów wnętrz leży przyszłość tej dziedziny.

Wiedza teoretyczna dla projektantów wnętrz

Wiele osób myśli, że projektowanie wnętrz to zabawa i eksperymentowanie z różnymi stylami w celu osiągnięcia jak najciekawszego efektu. Oczywiście jest to część pracy, jednak obok tego wszystkiego występuje również duża ilość wiedzy teoretycznej, którą trzeba przyswoić, by zaliczyć jakikolwiek kurs czy szkolenie z zakresu projektowania wnętrz. Jeśli ktoś liczy więc na samą praktykę i minimum teorii, to powinien dwa razy przemyśleć, czy naprawdę wie, na co się pisze.

Zachęcam do myślenia o nauce w inny sposób, niż odklepaniu tego, co konieczne, by zaliczyć egzamin. W rzeczywistości bowiem teoria dla projektantów wnętrz skonstruowana jest w taki sposób, by można ją było wykorzystać w praktyce. Znajomość proporcji pozwala na tworzenie wnętrz, które optycznie wyglądają lepiej.