fotel uszak do salonu

Jak wybrać fotel do salonu?

Salonowe wygody nie byłyby tak komfortowe, gdyby nie fotele, które umieszczamy w tych pomieszczeniach. Po zakupie służą nam długo, pozwalając się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy i w wygodnych warunkach spędzić trochę czasu. Najpierw trzeba je jednak kupić. Jak wybrać fotel do salonu, by potem tego nie żałować?

Jakość i wykonanie

Fotel jest bardziej stabilny od krzesła, bo zazwyczaj ma bardziej zwartą konstrukcję. Choć faktem jest, że są różne fotele. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby fotel był solidnie wykonany. Chodzi tu nie tylko o wykorzystane materiały, ale także o jakość łączenia obić i innych elementów. Wypada zwrócić uwagę na obszycia, jakość tapicerki, itd.

Dobrze zrobiony fotel do salonu posłuży nam przez wiele lat. Nie rozleci się po kilku sezonach użytkowania, a z pewnością będzie on wykorzystywany jako najwygodniejsze miejsce do siedzenia w tym pomieszczeniu. Trzeba też pamiętać o tym, by był dość lekki i łatwo było go oczyścić. Z pewnością niejednokrotnie będzie on bowiem przesuwany. To zaś oznacza, że warto zwrócić uwagę na nóżki fotela. Chodzi o to, by nie było ryzyka ich złamania w czasie przemieszczania mebla.

Komfort i funkcjonalność

Przede wszystkim jednak fotel ma nam zapewniać wygodę. Musi więc mieć odpowiednio miękkie wypełnienie, które pozwoli na nim spędzać wiele czasu. Nie może ono wszakże być za twarde, bo wówczas skończy się na niewygodzie. Oczywiście, zbyt miękki fotel sprawi, że szybko będziemy w nim zasypiać, pojawią się problemy z zachowaniem odpowiedniej postawy w czasie siedzenia, a na dodatek siedzący będzie się w nim zapadać. Nie o to chodzi. Warto też zadbać o ty, by można było kupić do fotela odpowiedni podnóżek. I to taki, który będzie do niego stylistycznie pasować – najlepiej by był to fotel w zestawie z podnóżkiem.

Fotel Augustin

Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy fotel ma przyjemną w dotyku tapicerkę. Powinna ona być łatwa w czyszczeniu, choć jeśli zależy nam na konkretnym wyglądzie – czasem konieczne tu będzie znalezienie kompromisu. Należy także pamiętać o tym, by fotel miał odpowiednią dla nas wysokość oraz głębokość i szerokość. Oczywiście, oznacza to również, że typowy fotel zajmuje więcej miejsca od klasycznego krzesła do salonu. A to oznacza, że trzeba pamiętać, by zagwarantować użytkownikowi odpowiednio dużo miejsca. Nawet najwygodniejszy fotel, wciśnięty między meble, nie będzie równie komfortowy w użytkowaniu co fotel bardziej wyeksponowany.

Dekoracyjny charakter

To zaś oznacza, że fotel do salonu należy odpowiednio zaaranżować. Nie jest konieczne, aby dostosowywać ten mebel pod cały wystrój pomieszczenia – w tym sensie, że nie musi on stanowić jedynie tła. Fotel w salonie może stanowić osobną strefę i choć nie powinien on odbiegać znacznie od całości, to jednak może być dominującym elementem, tworząc miejsce dla czytelnika czy specjalnie wydzielony zaciszny kącik wypoczynkowy.

Fotele do salonu mają często dekoracyjny charakter, a nie jedynie użytkowy. Zdecydowanie należy to wykorzystać, bo taka właśnie jest specyfika tego mebla. Stylów, w jakich wykonane są fotele, jest mnóstwo. Zależnie od rodzaju obicia i wykorzystanych materiałów można dowolnie dobierać fotele do aranżacyjnych potrzeb. Trzeba tylko pamiętać, aby kierując się własnym gustem, nie doprowadzić do dekoracyjnych dysonansów. Fotel do salonu powinien być ładny i sprawiać nam przyjemność swym wyglądem, a jednocześnie powinien dobrze komponować się z resztą pomieszczenia.