nowoczesne akcenty do kuchni
28 lutego 2023

Zamiast płytek – co na ścianę w kuchni warto wybrać?

Zastanawiasz się nad tym, co można wybrać zamiast płytek ceramicznych na ścianę do swojej kuchni? Zobacz przyszykowane przez nas pomysły!

Szkło na ścianę do kuchni między szafkami

Jeśli nie wiesz, co zamiast glazury do kuchni będzie dobrym wyborem, postaw na szkło. Szkło na ścianę do kuchni to popularna opcja dekoracyjna, która pozwala na uzyskanie nowoczesnego i eleganckiego wyglądu wnętrza. Może być stosowane na ścianach za kuchenką, zlewem lub przy całej linii mebli.

Szkło jest łatwe do utrzymania w czystości, a także pozwala na rozjaśnienie pomieszczenia poprzez refleksy światła. Można wybrać szkło matowe, satynowe lub lakierowane, a także z różnymi motywami i nadrukami.

Tapeta na ścianie w kuchni zamiast płytek

Drugim pomysłem na to, co zamiast płytek w kuchni nad blatem wybrać, będzie wykorzystanie tapety. Może być stosowana na jednej lub kilku ścianach, za meblami lub jako akcent dekoracyjny.

Tapety dostępne są w różnych wzorach i kolorach, od prostych i stonowanych do bardziej odważnych i kontrastowych. Warto jednak pamiętać, że tapety w kuchni mogą być trudniejsze w utrzymaniu w czystości, szczególnie jeśli są one umieszczone w miejscach, gdzie jest dużo wilgoci i pojawiają się plamy. Należy wybierać tapety z odpornych na zabrudzenia i wilgoć materiałów, takich jak winyl lub lateks.

Blacha do kuchni zamiast płytek na ścianę

Ciekawym wyborem będzie też blacha do kuchni zamiast płytek. Taki materiał wykorzystuje się głównie w kuchniach w lokalach gastronomicznych ale sprawdzą się również w domu.

Można zdecydować się na dekoracyjne blachy w różnych kolorach, z błyszczącym albo satynowanym wykończeniem. Świetnie wyglądają w industrialnych i nowoczesnych wnętrzach.

Panele dekoracyjne na ścianę w kuchni zamiast płytek

Panele dekoracyjne to kolejny materiał, który pozwala na uzyskanie ciekawego i oryginalnego wyglądu.

Takie panele mogą być wykonane z materiałów imitujących drewno, kamień czy ceramikę. Są one dostępne w różnych rozmiarach i licznych kształtach. Panele dekoracyjne są łatwe w montażu, a także łatwe w utrzymaniu w czystości, ale mogą być podatne na wysokie temperatury.

Kamień naturalny na ścianie w kuchni między szafkami

Również zamiast kafelek w kuchni wykorzystać można kamień naturalny. Kamień może być wykorzystywany jako okładzina ścienna z naturalnego kamienia, takiego jak marmur, granit, trawertyn lub kwarcyt, lub z kamienia sztucznego, takiego jak konglomerat.

Pomalowana farbą ściana zamiast płytek w kuchni

Co na ścianę do kuchni zamiast płytek można jeszcze wybrać? Ciekawym pomysłem, który jest też prosty w realizacji, będzie pomalowanie nawierzchni farbą.

Należy jednak pamiętać o tym, żeby wybrać odpowiedni typ farby, która będzie odporna na szorowanie i łatwa do utrzymania w czystości. Dobrze może on zastąpić płytki nad zlewem w kuchni czy przy kuchence.

Drewno zamiast płytek w kuchni

Ciekawym wyborem będzie też drewno zamiast płytek w kuchni. Warto pamiętać o tym, by wybrać drewno odporne na wilgoć i plamy, na przykład drewno egzotyczne. Także należy je odpowiednio zaimpregnować, by nie było narażone na wypaczanie.