biały okap w białej kuchni

Biały okap do białej kuchni – czy tylko? Zobacz propozycje!

Biała kuchnia jest bardzo popularna i obecnie decyduje się nią wiele osób. Jaki kolor okapu najlepiej będzie pasować do takiego właśnie wnętrza? Zobacz przygotowane przez nas pomysły na okapy do białej kuchni!

Czy w kuchni należy mieć okap?

Okap kuchenny nazywany wyciągiem albo pochłaniaczem to urządzenie instalowane nad kuchenką w kuchni. Jego podstawową funkcją jest usuwanie dymu, pary, ciepła i zapachów kuchennych z powietrza i odprowadzanie ich na zewnątrz domu.

Chociaż zamontowanie urządzenia tego rodzaju nie jest konieczne, warto się na nie zdecydować, ponieważ okap jest bardzo praktyczny. Dodatkowo może on spełniać też dodatkowe funkcje, na przykład może oferować oświetlenie nad kuchenką.

Rodzaje okapów kuchennych

Obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele okapów kuchennych. Jakie są ich główne rodzaje?

  • Okapy naścienne – są to najpopularniejsze rodzaje okapów kuchennych i są montowane na ścianie nad płytą kuchenną. Zazwyczaj mają wentylator, który zasysa dym i zapachy kuchenne albo pochłaniacz, który filtruje je i wprowadza powietrze z powrotem do pomieszczenia.
  • Okapy wyspowe – są montowane na suficie nad wyspową płytą kuchenną. Są podobne pod kątem działania do okapów ściennych, ale są zawieszone pod sufitem. Mogą być wiszące, ale także zamontowane przy suficie jako płaskie urządzenia.
  • Okapy blatowe – są montowane w blacie lub samej płycie kuchennej i odprowadzają dym i zapachy w bardzo efektywny sposób. Można je również chować, dlatego są niewidoczne, gdy się nie gotuje.
  • Okapy podszafkowe – są podobne do okapów ściennych, ale są montowane pod szafkami nad płytą kuchenną.
  • Okapy z pochłaniaczami – wykorzystują filtr węglowy do usuwania zapachów, ale nie odprowadzają powietrza na zewnątrz.
  • Okapy z wyciągami – taki rodzaj okapu należy podłączyć do instalacji wentylacyjnej.

Wybierając dobry okap kuchenny, należy wziąć pod uwagę rozmiar i styl okapu, a także wydajność wentylatora zależnie od wielkości kuchni.

Jaki kolor okapu pasuje do białej kuchni?

Chcesz wyposażyć w okap kuchnię z białymi meblami. Zobacz, jaki kolor okapu do białych mebli będzie odpowiedni!

Białą kuchnię można połączyć z różnymi kolorami okapów, ale niektóre popularne opcje to:

  • Biały – jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki okap do białych mebli, wybierz ten w kolorze bieli. Taki okap idealnie wtapia się w białą kuchnię, tworząc spójny i minimalistyczny wygląd. Z tego powodu biały okap w białej kuchni to najpopularniejsza opcja.
  • Stal nierdzewna – okap ze stali nierdzewnej zapewnia nowoczesny i elegancki kontrast z białą kuchnią.
  • Czarny – okap w kolorze czarnym zapewni efektowny kontrast i doda wyrafinowania białej kuchni.
  • Drewno – aby uzyskać naturalny wygląd, drewniany okap może być świetną opcją. Okap z jasnego drewna uzupełni białą kuchnię i wprowadzi ciepło do przestrzeni.

Ostatecznie najlepszy kolor okapu będzie zależał od Twojego osobistego stylu i ogólnej estetyki Twojej kuchni. Ważne jest również, aby wybrać kolor, który będzie uzupełniał kolorystykę kuchni, aby dzięki temu aranżacja wnętrza mogła wyglądać efektownie.